czwartek, 31 maja 2012

Rak krtani

Published on December 10, 2011 by in Medyczne
Jedną z najczęściej występujących odmian raka jest nowotwór złośliwy krtani. Odnośnie do zapadalności ustępuje wyłącznie nowotworowi płuc.
W przeważającej większości przypadłość ta dotyka mężczyzn, jako że zapada na nią dziesięć razy więcej mężczyzn niż kobiet. Dotyka przeważnie osoby będące w wieku 55 lat i starsze. Prawdopodobieństwo wyleczenia wcześnie ujawnionej przypadłości wynosi dziewięćdziesiąt osiem procent.
Objawy raka krtani
Rak krtani przejawia się najczęściej długo utrzymującą się chrypą. Jest to przejaw występujący w każdej formie nowotworu krtani. W dodatku dosyć osobliwe będzie też wystąpienie zmiany nowotworowej w kształcie guza na szyi. Następne zwiastuny tej choroby to kłopoty z wymową oraz ból a w wysoko posuniętej formie także kłopoty z połykaniem. Przewlekłe zapalenie krtani może przyczynić się powstania nowotworu złośliwego krtani. Na rozwój tej choroby mogą wpływać również inne czynniki jak spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów, co również na wpływ na wystąpienie rak płuc. Poniektóre źródła głoszą także o wpływie infekcji wirusowych na wystąpienie nowotworu krtani. Rak krtani to choroba, jaka może być skutecznie leczona.
Leczenie raka krtani
Generalnie uleczalność jest wprost proporcjonalna do stopnia zaawansowania nowotworu na którym rozpoczęła się kuracja. Do leczenia używa się często kombinacje leczenia radiologicznego, chirurgicznego i chemicznego. W zaawansowanych stadiach choroby niezbędne będzie dokonanie zabiegu trwale okaleczającego jakim jest usunięcie krtani. Ponadto istnieją postaci raka krtani, które są szczególnie złośliwe jak też mogą powodować przerzuty do innych narządów. Płuca i węzły chłonne są z reguły najczęściej atakowanymi organami. W następstwie tego w trakcie licznych operacji chirurgicznego usuwania nowotworu krtani usuwa się też szyjne węzły chłonne. Czasami przerzuty doprowadzają do powstania w płucach tzw. raka współwystępującego.
Zapobieganie
Aby zapobiegać rakowi krtani należy unikać wszystkiego co podrażni gardło to znaczy m.in. zanieczyszczonego powietrza oraz dymu z papierosów. Warto także nie dopuszczać do notorycznych i długotrwałych infekcji gardła. O ile zapalenie gardła i jednocześnie występująca chrypka utrzymują się więcej niż siedem dni, powinny być leczone pod dozorem medycznym.

Stopka
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl – Twojego źródła artykułów do przedruku.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz